Zostać marynarzem – praca na morzu bez doświadczenia

Gdzie uzyskać właściwe uprawnienia?

Doskonały system to edukacja w szkołach średnich mechanicznym. Przyszły marynarz potrafi tam zdobyć tytuł technika nawigacji, i dodatkowo tytuł technika mechanika okrętowego. W Polsce są 3 miejsca, gdzie wolno przystąpić do takiej edukacji: Zespół Szkół Morskich w Darłowie, Zespół Szkół Morskich w Kołobrzegu oraz Układ Szkół Morskich w Świnoujściu. Dłuższa, lecz także atrakcyjniejsza metoda to uczelnie wyższe w Polsce. Istnieją dwa takie ośrodki. To Akademia Morska w Gdyni oraz Wyższa Uczelnia Morska w Szczecinie. Po zakończeniu studiów absolwent staje się młodszym oficerem. Szansa znalezienia stanowiska na statku zapewniają dodatkowo kursy morskie realizowane poprzez instytuty edukacyjne w Świnoujściu oraz Szczecinie. Istnieją też kursy ochrony przeciwpożarowej, technik ratunkowych, elementarnej usługi lekarskiej lub bezpieczeństwa indywidualnego oraz odpowiedzialności społecznej.

Nie jedynie szkoły

Żeby stać się marynarzem wolno dodatkowo odbyć kursy morskie, jakie przygotowują oba ośrodki edukacyjne w Świnoujściu oraz Szczecinie
Autor zdjęcia: Alan-Jamieson

Naturalnie, żeby stać się marynarzem wolno dodatkowo odbyć kursy morskie, jakie przygotowują oba ośrodki edukacyjne w Świnoujściu oraz Szczecinie. Kierunki te polegają w decydującej sile na działaniach z opieki przeciwpożarowej, pozwalają przyszłym marynarzom zapoznać się technik ratunkowych, i dodatkowo istotnej pomocy lekarskiej i norm zabezpieczenia oraz wspólnej i społecznej uwagi na statku. Przyszły marynarz pragnie się pochwalić idealnym stanem zdrowia. Zanim wjedzie na pokład musi spełnić szereg badań potwierdzających, czy przydaje się, żeby wykonywać zawód na morzu.

A co dalej?

Zaraz po szkole, kursach oraz badaniach kandydaci obowiązkowo odwiedzają Urząd Morski. Tam posiadają szansę wyrobienia książeczki żeglarskiej i świadectwa młodszego marynarza. Ostatni etap to uwaga do instytucji morskiej. Ludzie tam pracujący pasjonują się pośrednictwem praktyki oraz uczynią wszystko, by odnaleźć dowolne stanowisko na statku dla początkującego absolwenta – w efekcie to ich działalność, i poza tym zyskują prowizję za danego pracownika. Wystarczy jedynie przeważnie pojawiać się w placówce oraz wykonywać to z uśmiechem na twarzy oraz z uczuciem humoru tak, aby zostać zapamiętanym. To tam jest właśnie osiągalna praca na morzu bez doświadczenia. Następnie niechybnie odnajdzie się praca. Morze potrzebuje masy marynarzy.