Praca na statkach – ciekawa alternatywa

Praca na statkach czy to na stanowisku młodszego marynarza, starszego marynarza czy marynarza wachtowego jest praktycznie w zasięgu każdego zainteresowanego pracą na statkach morskich. Jednak aby móc praktykować zawód marynarza trzeba wykazać się doświadczeniem oraz dokumentami poświadczającymi ukończenie nauki na określonych kierunkach oraz móc wykazać się praktyką pływania na statkach morskich. W zależności od tego czy chcemy podjąć się wykonywania pracy na stanowisku młodszego marynarza, starszego marynarza czy też marynarza wachtowego koniecznym jest spełnienie nieco innych warunków.

Praca na statkach czy to na stanowisku młodszego marynarza, starszego marynarza czy marynarza wachtowego jest praktycznie w zasięgu każdego zainteresowanego pracą na statkach morskich
Autor zdjęcia: roverken

Stanowisko starszego marynarza na przykład możliwym jest do zdobycia wówczas gdy kandydat jest w stanie wykazać się trzyletnią praktyką pływania na morskich statkach handlowych w dziale pokładowym. Bądź też świadectwem marynarza wachtowego i dwuletnią praktyką pływania na morskich statkach handlowych w dziale pokładowym. Kandydat na to stanowisko musi mieć również ukończone osiemnaście lat. W przypadku kandydatów na stanowisko młodszego marynarza natomiast wymagane jest ukończenie szesnastego roku życia oraz świadectwo ukończenia szkoleń z zakresu:

Osoby zainteresowane podjęcie praktyki zawodowej na stanowisku marynarza wachtowego natomiast muszą wykazać się (opcjonalnie):

  • dwuletnim zatrudnieniem w charakterze pracownika przetwórni statku rybackiego,
  • dwuletnia praktyką pływania w dziale maszynowym,
  • dwuletnia praktyką pływania w służbie radarowej na stanowisku radiooficera,
  • dwuletnia praktyką pływania.

Kandydaci na marynarza wachtowego powinni również posiadać (opcjonalnie);

  • dokument potwierdzający ukończenie nauki na kierunku nawigacyjnym w ośrodku szkoleniowym,
  • dokument potwierdzający ukończenie nauki na kierunku pokładowym w ośrodku szkoleniowym,
  • dokument potwierdzający zaliczenie pierwszego roku studiów na kierunku nawigacyjnym na wyższej uczelni morskiej,
  • dyplom oficera mechanika wachtowego,
  • dyplom oficera elektroautomatyka.

Reasumując. Praca na statkach to spore wyzwanie, zarówno pod względem specyfiki tego zajęcia jak i konieczności podjęcia sporego wysiłku, związanego ze zdobyciem odpowiedniego wykształcenia oraz doświadczenia. Niemniej jednak praca na statkach jest naprawdę doskonalą alternatywą dla osób zdeterminowanych, doskonale zorganizowanych oraz ciekawych świata.