Cała prawda o zarobkach na morzu

Ile zarabia marynarz?

Widełki w jakich mieszczą się zarobki marynarza są dość szerokie i zależą w głównej mierze od typu statku i jego gabarytów, obejmowanego stanowiska, długości kontraktu (im dłuższy kontrakt tym większa stawka), systemów pracy i rozliczenia na statkach handlowych. Niezmiennie największa popularnością od lat cieszą się statki typu offshore. Na tych jednostkach stawka jest sztywna i ustalana w postaci dniówki. Marynarze cenią tego typu stawki, ponieważ pensje są większe, niż na innych typach statków, a kontrakty najkrótsze – to często jeden z najważniejszych czynników, którymi sugerują się młodzi marynarze, którzy dopiero co założyli rodzinę i pragną jak najwięcej czasu spędzić w domu z bliskimi. Nikt nie chce przecież, aby po zejściu ze statku dziecko pytało się mamy, co to za pan właśnie wszedł do mieszkania. Ogólnie to dobrze płatna praca morze dobrze nagradza swoich podopiecznych.

Z większym doświadczeniem zarobisz więcej

Widełki w jakich mieszczą się zarobki marynarza są dość szerokie i zależą w głównej mierze od typu statku i jego gabarytów, obejmowanego stanowiska, długości kontraktu (im dłuższy kontrakt tym większa stawka), systemów pracy i rozliczenia na statkach handlowych
Autor zdjęcia: Robert.Pittman

Najbardziej istotnym elementem wpływającym na wysokość wypłaty jest oczywiście doświadczenie, czyli lata przepracowane na danym stanowisku, ilość rejsów, którymi może się pochwalić marynarz. Armator zapłaci więcej osobom z największym stażem, co więcej w wielu wypadkach jest to odgórnie regulowane i zapisane w statusie firmy, głównie ze względu na wymogi bezpieczeństwa. Armator nie pozwoli, by jego cenny ładunek był transportowany statkiem, bez kapitana i starszego oficera, których łączny staż na danym typie statku nie przekracza 36 miesięcy. Uważnie wybieraj statki na których przyjdzie Ci pływać, ponieważ niezwykle istotne są praktyki i doświadczenia na takim samym typie statku. Nie są doceniani marynarze, którzy co rejs wchodzą na inny statek o innym przeznaczeniu. Bardziej niż wszechstronność armator ceni specjalizację.